9 metodologických chyb, které zaručeně způsobí odmítnutí článku redakcí

Následovných 9 metodologických chyb zaručeně způsobí odmítnutí vašeho článku již před jeho odesláním na odborné recenzování:

  1. Nesprávné sladění výzkumných metod a výzkumného problému/otázek/teorie: Používání metod, které nejsou vhodné pro zodpovězení položených výzkumných otázek.
  2. Neadekvátní výzkumný design: problém s důvěryhodností, konzistentností, replikovatelností, platností, spolehlivostí nebo kvalitou výzkumného designu.
  3. Problémy s výzkumným vzorkem, které podkopávají zobecnění zjištění: nereprezentativní nebo neobjektivní techniky výběru vzorku, nedostatečná (velmi malá) velikost vzorku neposkytující dostatečnou statistickou sílu. Nevhodný vzorek (některé časopisy odmítají publikovat příspěvky založené na výzkumu studentů).
  4. Neadekvátní operacionalizace konstruktů: Příspěvky mohou být zamítnuty kvůli špatné definici a měření klíčových konstruktů. Použití nevalidovaných nebo nedostatečně ověřených postupů měření konstruktů, respektive postupů založených na mnoha různých zdrojích, a tedy vyžadujících jejich úplnou validaci.
  5. Obavy z kvality údajů: Zahrnuje to používání zastaralých (velmi starých), neúplných nebo nespolehlivých údajů.
  6. Nevhodné techniky analýzy dat: Jedná se o použití nesprávných nebo méně vhodných nástrojů a technik analýzy údajů.
  7. Příspěvky založené výlučně na bibliometrické analýze, deskriptivních recenzích, deskriptivní metaanalýze a analýze sentimentu: Přestože tyto příspěvky poskytují zajímavé poznatky o vývoji témat a trendech, často jim chybí teoretická hloubka a proto jsou mnohé z nich odmítány vysoce kvalitními časopisy. V tomto případě redakce upřednostňují silné literární přehledy, které přesahují jednoduchý popis stávajícího stavu. Identifikují klíčová omezení současných teorií a modelů a demonstrují možnosti řešení těchto omezení.
  8. Nedostatek křížové validace výsledků.
  9. Neadekvátní vykazování metodických postupů: nedostatečná transparentnost v používaných metodách, postupech, nástrojích a analytických technikách.

Řešení těchto 9 metodologických chyb je zásadní pro zvýšení šance na publikování článku.

Doporučená literatura:

Poznámky na závěr

Článek byl přeložen a upraven z článku professora Yogesh K Dwivedi, editora časopisu: International Journal of Information Management

Foto: professor Yogesh K Dwivedi na konferenci ACIEK IAE Sorbonne Paris 2024